Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používáme na našich stránkách soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies | Pravidla ochrany osobních údajů

SCRAPENCYKLOPEDIE - 5. DÍL: Kouzlení s razítky aneb jedno razítko pětkrát jinak

Zveřejněno Petra Víšková 18/08/2019 ? Komentářů SCRAP-ENCYKLOPEDIE,
SCRAPENCYKLOPEDIE - 5. DÍL: Kouzlení s razítky aneb jedno razítko pětkrát jinak

Samozřejmě že různé nápisy, tvary a obrázky se dají vytisknout z počítače. Ale to by prostě nebylo to pravé hand made papírové tvoření. Razítka – to je taková základní esence celého scrapbookingu. V minulém článku jste se dověděli, jaké typy razítek si můžete pořídit, jak je skladovat a jak o ně pečovat. Dnes se podíváme na zoubek tomu, jaká kouzla se dají s razítky dělat. 


 

 

NÁPISY

 

Pokud nejste zrovna zběhlé v krasopsaní, pak se bez nápisových razítek asi neobejdete. Na trhu je neuvěřitelné množství různých popisků a sloganů, často v sadě s obrázkovými razítky. Protože je ale scrapbooking z USA, většina z nich je k naší smůle v anglickém jazyce. Je pravda, že řada obchodů již nabízí i celou řadu nápisů v češtině, přesto není od věci mít alespoň jednu sadu razítkové abecedy, ze které si poskládáte nápis přesně na míru.

RAZÍTKOVÉ ABECEDY MŮŽEŠ KOUPIT TAKÉ U NÁS V PAPER GARDEN. PODÍVEJ SE NA NĚ >>>

 

 

POZADÍ (BACKGROUND)

 

Pozaďová neboli backgroundová razítka jsou větší razítka, díky nimž si sami dokážete vytvořit pozadí přáníčka, visačky nebo scrapbookové stránky. Pokud tato razítka nevlastníte, nezoufejte. Krásné pozadí si můžete vytvořit také opakovaným, ať už pravidelným či nepravidelným, natisknutím menších například geometrických motivů. Můžete využít stejné razítko namočené v několika různě barevných inkoustech nebo černé obrysy, které pak vybarvíte.

POZAĎOVÁ RAZÍTKA NAJDEŠ I U NÁS V PAPER GARDEN. VYBER SI TADY >>>

 

 

3D EFEKT

 

Narazítkované tvary si můžete vystřihnout nebo vyříznout na Big Shotu (některá razítka se dají pořídit přímo v sadě s výsekovými díly do této mašinky). Takto upravená razítka pak můžete na přáníčka nalepit lepidlem nebo je podlepit pěnovým polštářkem, čímž tvarům a nápisům dodáte krásný 3D efekt.

NEJEN PĚNOVÉ POLŠTÁŘKY MÁME I U NÁS V PAPER GARDEN. TADY >>>

 

 

EMBOSOVÁNÍ

V některém z dalších dílů našeho miniseriálu vás seznámíme s technikou embosování. V ní mají razítka samozřejmě svoje nenahraditelné postavení. Ať už jde o horké embosování nebo embosování za studena. Pomocí embosovacího média, razítek a embosovacích prášků dostanou vaše projekty úplně nový rozměr. Pro zřetelné přesné obrysy se nejlépe hodí jemné embosovací prášky a také přetřít prostor, kam budete tisknout, antistatickým práškem.

 

TIP: Pokud se vám nechce utrácet za poměrně drahý antistatický prášek, zajděte do nejbližší drogerie, kupte za pár korun pudr na dětskou prdelku, nasypte ho do ponožky, která vám už dlouho zůstává lichá v prádelním koši kvůli pračce ponožkožroutce, a máte na dlouho vystaráno.

 

EMBOSOVACÍ PRÁŠKY KOUPÍŠ TADY >>>

 

 

PŘEKRÝVÁNÍ

 

Razítka na sebe můžete vrstvit, takže pak vypadají, jako že z obrázku vystupují či jsou v pozadí. Touto technikou můžete vytvořit například krásná květinová zátiší nebo nejrůznější obrázky s postavami. Při tvorbě takového obrázku je skvělým pomocníkem maskovací papír, pomocí kterého zakryjete část obrázku, přes kterou budete dále tisknout. Pomocí razítek také můžete vytvářet efekt stínu. To když si razítko natisknete, pak znovu namočíte, otisknete nejprve mimo určené místo a potom (již pouze se zbytkem inkoustu) přes původní motiv. Otisk nebude tak silný a bude původní obrázek krásně stínovat.

 

TIP: Pokud doma nemáte maskovací papír, zkuste použít papírky z lepícího bločku. Zaručeně udělají stejnou službu a ušetříte tak pár korun.

 

TAKŽE...

 

Tohle je pouze malý výběr toho, co se dá s razítky provádět. Na internetu určitě sami brzy najdete spoustu dalších triků, které zpestří vaši tvorbu, anebo dokonce budete vymýšlet své vlastní. Tak či onak, razítka jsou prostě neodmyslitelná součást všech scrapbookových projektů. A jestli někdo tvrdí, že už žádná další nepotřebuje, tak tomu nevěříme! :-)

 

 

Použitý materiál:

 

razítka Sky Flowers (13@rts)

 

kolekce papírů Under The Stars (13@rts)

 

bílý a průhledný embosovací prášek

 

krajka

 

tekuté perly

 

kovový přívěšek

 

provázek

 

flitry

 

alkoholové fixy

 

distress inkousty

 

permanentní inkoust

 

akrylový bloček

 

vyřezávací šablony

 

vellum

 

pěnová lepící páska

 

bílý základ přání

 

kraftový základ přání

 

 

Krásné kreativní dny!

 

 

Přečtěte si také:

>>>  SCRAPENCYKLOPEDIE - 1. DÍL: Co je to scrapbooking?

>>>  SCRAPENCYKLOPEDIE - 2. DÍL: Do čeho se pustit?

>>>  SCRAPENCYKLOPEDIE - 3. DÍL: Základní pomůcky

>>>  SCRAPENCYKLOPEDIE - 4. DÍL: Razítka a jak na ně?

Podobné články
SCRAPENCYKLOPEDIE... 10. diel: Pomocníci pri tvorení – nutnosť alebo lapače prachu

SCRAPENCYKLOPEDIE... 10. diel: Pomocníci pri tvorení – nutnosť alebo lapače prachu

Paper Garden 24/03/2020
Každú chvíľu sa na trhu objavujú zlepšováky, ktoré nám majú uľahčiť prácu. Inak to nie je ani vo svete scrapbookingu. Aj tu sa výber rôznych pomôcok n...
Pokračovat ve čtení ...
PETRA... Černobílé variace pro pány i pro dámy

PETRA... Černobílé variace pro pány i pro dámy

Petra Víšková 22/09/2019
Už jste zaslali svůj příspěvek do naší zářijové soutěže? Pokud jste se k tvoření ještě nedostali nebo vás zatím nepolíbila múza, jistě vám přijde vhod...
Pokračovat ve čtení ...