Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používáme na našich stránkách soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies | Pravidla ochrany osobních údajů

SCRAPENCYKLOPEDIE...13.díl: Šablony a co s nimi?!

Zveřejněno Petra Víšková 23/06/2020 ? Komentářů SCRAP-ENCYKLOPEDIE,
SCRAPENCYKLOPEDIE...13.díl: Šablony  a co s nimi?!

Pokud se rádi vzděláváte, předpokládám, že už netrpělivě vyhlížíte další díl naší Scrapencyklopedie. Tentokrát uděláme radost všem, kdo mají ve svých zásobách šablony s nejrůznějšími vzory a ještě si s nimi tak úplně nevědí rady. A pozor... jako inspirace vás čeká nálož videí! Tak jdeme na to!


 

Šablony neboli masky mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů (nejčastěji plastové) a mohou mít různé velikosti. Využijete je zejména při tvorbě pozadí (tzv. backgroundů) přáníček, layoutů ale i dalších mixed media projektů. 

 

U nás v obchůdku najdete celou řadu šablon od nejrůznějších výrobců, ale s trochou fantazie a trpělivosti si můžete doma vytvořit šablonu i svou vlastní. Stačí si vzít kousek papíru nebo plastovou destičku a vzor si vyřezat pomocí řezačky, řezacího nože nebo vyřezávacích šablon.

 

A k čemu všemu můžete tedy šablony využít?

 

 

ŠABLONY A TEXTUROVACÍ PASTY / GESSA

 

Velmi často se šablony využívají k nanášení texturovacích past nebo gessa, což projektům dodá plastičnost a v kombinaci s barvami nebo glitry ještě další zajímavé efekty. Pokud nevíte, jak postupovat, mrkněte na video a nechte se inspirovat.

 

VIDEONÁVOD:

 

 

 

 

 

ŠABLONY A RAZÍTKA

 

Zajímavý efekt vytvoříte, pokud přes šablonu budete razítkovat. V tomto případě ovšem raději použijte šablony s většími jednoduchými vzory, ať má šanci vyniknout vzor razítka.

 

 

ŠABLONY A DISTRESS INKOUSTY

 

Milovníci distress inkoustů by určitě měli mít zásobičku šablon po ruce, dají se využít totiž hned několika způsoby. 

Přes šablonu můžete tupovat houbičkou a vytvářet tak jemné přechody mezi jednotlivými barvami. 

Nebo naopak naneste na papír vrstvu distress inkoustů, nechte zaschnout a  poté je přes šablonu setřete vlhčeným ubrouskem. 

Využít můžete také negativu šablony, kdy barvu nanesete přímo na šablonu a obtisknete ji. 

 

VIDEONÁVOD:

 

 

 

ŠABLONY A SPREJE

 

Krásné pozadí vytvoříte také pomocí sprejů. Spreje stříkejte přímo přes šablonu nebo jimi přestříkejte texturovací pastu, kterou jste nanesli přes šablonu a nechali zaschnout. Můžete také využít negativu šablony, kdy ji sprejem postříkáte a obtisknete na papír.

 

ŠABLONY A HORKÉ EMBOSOVÁNÍ

 

Plasticitu a lesk dodáte svým projektům horkým embosováním. Embosovací prášky se dají využít nejen při použití razítek ale také šablon.

 

VIDEONÁVOD:

 

 

 

 

OBKRESLOVÁNÍ ŠABLON

 

Šablonky k obkreslování dětských motivů známe z papírnictví asi všichni, ale co takhle zkusit obkrelit vzory scrapbookových šablon třeba gelovým perem případně ještě vybarvit? Také zajímavé, že?

 

Doufám, že jsem vás navnadila k různým hokusům pokusům se šablonami a dáte jim šanci. Nebojte se kombinovat různé techniky a objevovat své vlastní postupy, výsledek bude vždy stát za to! Pokud se rozhodnete se svými experimenty pochlubit, tak u nás v Paper Garden Clubu a na Instagramu s hastagem  #tvorimezpapiru a #papergarden_cz  se budeme těšit!

 

 

 

Použitý materiál:

 

šablona Empire style (Fabrika Decoru)

 

šablona Mozaika (Moda Scrap)

 

gesso transparentní (Fabrika Decoru)

 

texturovací pasta Fluffy Brilliant White (Moda Scrap)

 

embosovací prášek bílý a zlatý

 

sada scrapbookových papírů Sunshine (Piatek 13)

 

pergamenový papír Golden Branches (Fabrika Decoru)

 

scrapbookový papír Vintage Time (Lemocraft)

 

perličky

 

tekuté perličky transparentní

 

enamelky

 

glitry

 

vyřezávací šablona lístky

 

vyřezávací šablona srdce, rámeček

 

kytičky

 

distress inkousty

 

akvarelové barvy

 

razítka

 

černý inkoust

 

3D kontura černá

 

3D lepící páska 

 

oboustranná lepící páska

 

Glossy Accent

 

 

Podobné články
SCRAPENCYKLOPEDIE...14. díl: Ako na papierové kvietky

SCRAPENCYKLOPEDIE...14. díl: Ako na papierové kvietky

Lucia Pospíšilová 22/09/2020
Erika Vám v 9. časti našej scrapencyklopédie predstavila svet kvietkov. Dnes sa spolu bližšie pozrieme na papierové kvietky a na to, ako si ich s pomo...
Pokračovat ve čtení ...
SOUTĚŽ... Listopad 2020

SOUTĚŽ... Listopad 2020

Paper Garden 04/11/2020
V říjnu jsme si otestovaly vaše technické dovednosti. V listopadu budeme s testováním pokračovat. Ale nebojte se, nebude to žádné nepříjemné testování...
Pokračovat ve čtení ...