Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používáme na našich stránkách soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies | Pravidla ochrany osobních údajů

SCRAPENCYKLOPEDIE: 7. DÍL – Vybarvování (1. část) – Čím?

Zveřejněno Petra Víšková 19/11/2019 ? Komentářů SCRAP-ENCYKLOPEDIE,VIDEONÁVODY,
SCRAPENCYKLOPEDIE: 7. DÍL – Vybarvování (1. část) – Čím?

Vybarvování, že je jen pro malé děti? Ale kdepak! Už nějaký ten pátek je vybarvování jednou z nejoblíbenějších antistresových aktivit pro dospělé. Vyžaduje naši plnou pozornost a umožní nám tak alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Chtěli byste vybarvování využít na svých přáníčkách a projektech, ale nevíte tak úplně, jak na to? V tom případě tu jste správně, pojďte nahlédnout do dalšího dílu naší Scrapencyklopedie, kde si odpovíme na otázku: Čím vybarvovat?


 

 

ČÍM VYBARVOVAT?

 

 

1. Pastelky

 

Pastelky asi netřeba představovat. Všichni je doma máme a alespoň do našich vybarvovacích začátků si s nimi vystačíme. Jejich výhodou je, že není třeba používat žádný speciální papír a na kontury obrázků můžete použít v podstatě jakýkoli inkoust, který doma máte. Pokud máte pastelky dostatečně měkké se sytými barvami, můžete vyzkoušet vybarvovat třeba i na kraftový papír.

 

2. Akvarelové pastelky

 

Na první pohled vypadají jako klasické pastelky a můžete s nimi samozřejmě také tak pracovat, ovšem  mívají sytější barvy, jsou měkčí a hlavně, dají se rozmývat vodou. Pokud budete akvarelové pastelky rozmývat, používejte akvarelové papíry nebo papíry na mixed media techniky, které mají vyšší gramáž a díky nimž dosáhnete požadovaného výsledku.

 

Kontury obrázků natiskněte permanentními inkousty, mně se nejvíce osvědčil Archival, případně StazOn. Pro rozmývání můžete používat klasické štětce, které budete namáčet ve vodě nebo vodní štětce, které mají  zásobník na vodu zabudovaný přímo v sobě.

Použití Distress inkoustů a akvarelových pastelek.

 

 

>>> PERMANENTNÍ INKOUST ARCHIVAL MÁME V PAPER GARDEN TADY

 

 

3. Akvarelové fixy

 

Pro vybarvování akvarelovými fixami platí stejná pravidla jako pro akvarelové pastelky. Osobně mám vybarvování fixami raději, přijde mi o něco rychlejší než akvarelovými pastelkami a tak nějak variabilnější. Například se dá krásně pracovat s intenzitou barvy.

 

Obrázek můžete buď vybarvit přímo fixou, získáte tak zářivé syté barvy, nebo pokud chcete méně intenzivní barvu, stačí fixou udělat pár tahů na nějaké podložce a poté přimíchat vodu. Získáte tak daleko jemnější intenzitu barvy, kterou můžete nanést přímo na obrázek. Tímto způsobem můžete také krásně míchat jednotlivé barvy a vytvářet si vlastní. To vše si ukážeme ve videu.

 

Jedinou nevýhodou fixů je, že nejsou vhodné na vybarvování na kraftovém papíře. Při nákupu si také dávejte pozor, zda jsou fixy světlostálé.

Použití alkoholových fixů a akvarelových fixů.

 

 

>>> JAKO PODLOŽKA SKVĚLE POSLOUŽÍ AKRYLOVÉ BLOČKY – VYBÍREJTE TU

 

 

4. Akvarelové barvy

 

Akvarelové barvy můžete zakoupit v tubách nebo ve vaničkách v různě velikých sadách. Stejně jako u akvarelových pastelek a fixů doporučuji použití akvarelových papírů a permanentních inkoustů. Akvarelové barvy stejně jako pastelky a akvarelové pastelky můžete používat také na vybarvování na kraftovém papíře.

Použití akvarelových barev ve vaničkách a pastelek.

 

 

>>> KRAFT PAPÍR MÁME TADY

 

 

5. Distress inkousty a Distress Oxide

 

Distress inkousty jsou inkousty na bázi vody, takže mají podobné vlastnosti a podmínky použití jako akvarelové fixy. Distress Oxide ještě navíc můžete použít k vybarvování na kraftovém papíře. 

 

6. Alkoholové fixy

 

Jak název sám napovídá tyto fixy jsou na bázi alkoholu a díky tomu, že se do sebe krásně vpíjejí, vytvoříte s nimi nádherné obrázky s jemnými přechody a dokonalým stínováním. Pro vybarvování doporučuji použít papíry s velmi hladkým povrchem, nejlépe papíry, které jsou přímo určené pro práci s alkoholovými fixami. Kraftové papíry se na vybarvování nehodí.

 

Přiznám se, že najít správné papíry a inkousty, kterými by se daly obrázky natisknout, aniž by se následně v kombinaci s alkoholovými fixami rozpíjely, byl trochu oříšek. Nakonec se mi na kontury obrázků nejlépe osvědčil inkoust Memento, který je na bázi vody.

 Použití alkoholových fixů a akvarelových fixů.

 

 

>>> SPOUSTU SKVĚLÝCH RAZÍTEK NA VYBARVOVÁNÍ NA VÁS ČEKÁ ZDE

 

 

Tímto výčtem možnosti samozřejmě nekončí, vybarvovat můžete kde čím. Dovedla bych si představit ještě akrylové barvy, linery, zvýrazňovače, gelatos a další a další. Možnosti jsou opravdu široké. 

 

Zde už je krátké video, kde se můžete blíže podívat, na práci s pastelkami, fixami a dalšími barvičkami. Představím vám v něm hned několik metod a uvidíte, jak se jednotlivé pastelky, fixy a barvy od sebe na papíře liší.

 

 

 

VIDEONÁVOD:

 

 

 

 

 

O tom, jak vybarvovat, aby naše obrázky byly dokonalé, si povíme zase příště, tak sledujte blog a vyhlížejte 2. část naší vybarvovací Scrapencyklopedie příští úterý.

 

 

A mezitím trénujte a nezapomeňte se nám pochlubit svými vybarvenými obrázky v našem Paper Garden klubu nebo na Instagramu s hastagem #papergarden_cz #tvorimezpapiru. Těšíme se na ně!

 

 

Podobné články
PETRA... Vintage květinová přání zaměřená na chipboardy

PETRA... Vintage květinová přání zaměřená na chipboardy

Petra Víšková 10/02/2021
Jak už jsme se několikrát zmiňovaly, důvody a inspirace k tvoření mohou být různé... narazíte na úžasnou stránku, kterou si prostě musíte liftnout, ne...
Pokračovat ve čtení ...
PETRA... Peek-a-boo přání

PETRA... Peek-a-boo přání

Petra Víšková 28/08/2019
Pokud jsem vás svým minulým článkem navnadila ke koupi několika nových rozkošných razítek, určitě uvítáte další razítkovací inspiraci. A to ne jen tak...
Pokračovat ve čtení ...
PETRA... Hrátky se zvířátky aneb tvoříme pro děti s dětmi

PETRA... Hrátky se zvířátky aneb tvoříme pro děti s dětmi

Petra Víšková 26/05/2020
Máte svá dítka či vnoučátka stále ještě doma a už vám docházejí nápady jak je zabavit? Co takhle je nechat nakouknout do své pracovny? Trochu odvážné,...
Pokračovat ve čtení ...
PETRA... Jak zabalit tradiční velikonoční výslužku

PETRA... Jak zabalit tradiční velikonoční výslužku

Petra Víšková 31/03/2020
Velikonoce se nám blíží! A letos budou zřejmě jiné, než jsme byli doposud zvyklí. Vypadá to, že se budeme muset vzdát určitých tradic, což tedy samozř...
Pokračovat ve čtení ...