Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používáme na našich stránkách soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies | Pravidla ochrany osobních údajů

SCRAPENCYKLOPEDIE... 12. díl: 15 způsobů, jak ozvláštnit chipboardy

Zveřejněno Miluše Lindovská 21/05/2020 ? Komentářů SCRAP-ENCYKLOPEDIE,VIDEONÁVODY,
SCRAPENCYKLOPEDIE... 12. díl: 15 způsobů, jak ozvláštnit chipboardy

Chipboardy nesmějí chybět snad na žádném projektu a každá z nás už má doma nasbíranou hezkou zásobu. Ale možná se vám už chipboardy zdají okoukané a všední. Proto jsem připravila dnešní Scrapencyklopedii, ve které si ukážeme několik způsobů, jak a čím chipboardy ozvláštnit, případně barevně přizpůsobit vašemu projektu. Natočila jsem pro vás i video. Tak pojďme na to! 


 

1. Razítkovací inkousty a blending tool

 

Tento způsob je snad nejčastější a možná jste ho už použily. Můžete nabarvit chipboardy jen na okrajích nebo celoplošně.

 

2. Razítkovací inkousty a razítka

 

Na chipboardy se docela dobře razítkuje, nejlépe je použití pozaďových razítek s nějakým vzorem.

 

3. Horký embossing

 

Pomocí embossovací ho prášku můžete dodat chipboardu třeba kovový vzhled. Použila jsem prášek s názvem Shabby white enamel, je to prášek, který má větší zrníčka krémové barvy a mezi nimi jsou zrníčka zlatá. Proto ten "kropenatý" vzhled.

 

4. Razítko a horký embossing

 

Tak jako můžeme na chipboard razítkovat razítkovacím inkoustem, můžeme jej orazítkovat také embossovacím inkoustem a pomocí embossivacího prášku vytvořit na chipboardu jakýkoliv vzor.

 

5. Metalická fólie a MINC (laminovačka)

 

Kovový vzhled rovněž dostane chipboard pomocí metalické fólie. Nejprve ale na chipboard musíme nanést nějaké médium, které s metalickou fólií za působení tepla reaguje. Je jich několik, já jsem použila transfer gel. K aplikaci kovové fólie je nejlepší MINC, ale můžete použít i kvalitní laminovačku. Důležité je, aby se na ní dala nastavit vyšší teplota.

 

6. Kovové plátky

 

Chipboard můžeme také pozlatit kovovými plátky, které se prodávají v různých barevných odstínech. Nejprve ale zase musíme nanést speciální silné lepidlo, na které se kovové plátky přichytí. Přebytečné plátky se pak „obrousí“ drsnou houbičkou.

 

7. Flower soft a lepidlo

 

Flower soft jsou takové miniaturní hoblinky, které chipboardu přidají další rozměr. Použijte hustší lepidlo, řídké by se do chipboardu vsáklo a hoblinky by nedržely.

 

8. Sametový prášek a lepidlo

 

Podobně jako se na lepidlo přichytí flower soft, tak stejně můžeme nanést sametový prášek, který se prodává v různých barvách.

 

9. Akrylová barva

 

Natupovat chipboard akrylovou barvou pro vás asi není žádná novinka. Přesto ji musím zmínit, aby můj výčet byl kompletní. Já jsem použila metalickou barvu.

 

10. Akrylová barva /gesso a umělý sníh

 

Místo bílé akrylové barvy jsem ve videu použila bílé gesso. Je totiž husté, řidká barva by se do chipboardu vpíjela a sníh by na ni dobře nedržel

 

11. Akrylová barva/gesso a glitry

 

Když natupujete sněhovou vločku bílou barvou/gessem a posypete bílými glitry, připomíná čerstvě napadaný sníh, když na něj zasvítí sluníčko. Tímto postupem můžete ozvláštnit vaše vánoční a zimní projekty.

 

12. Akrylová barva/gesso/lepidlo a mikrokuličky

 

Mikrokuličky dodají chipboardům zase skleněný vzhled, dají se koupit za pár korun. Já nejvíce používám kuličky o průměru 0,5 nebo 1 mm.

 

13. Speciální barvy, například  rezavý efekt

 

Kdo se zajímá o mixed media, tak se už možná setkal s maskovacími barvami, které vyrábí Prima marketing. Já jsem použila barvy „rust effect“, je to sada tří matných barev, které po uschnutí mají drsnou strukturu. Rezavého efektu můžete docílit ale i běžnými akrylovými matnými barvami v podobných odstínech.

 

14. Vosková pasta

 

Pomocí ní dodáte chipboardům opět lesklý kovový vzhled. Nejlépe se vosková pasta nanáší suchým štětečkem nebo prsty.

 

15. Černá akrylová barva/gesso a vosková pasta

 

Totoje  další způsob, jak dodat chipboardům kovový vzhled.

 

Ve VIDEU se můžete podívat, jak jsem v jednotlivých případech postupovala:

 

 

VIDEONÁVOD:

 

 

 

Možná znáte ještě další způsoby obarvení chipboardů. Podělte se s vašimi nápady v Paper Garden Clubu nebo na Instagramu s #papergarden_cz a #tvorimezpapiru!