Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používáme na našich stránkách soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies | Pravidla ochrany osobních údajů

SCRAPENCYKLOPEDIE: 17. díl: Čím vytunit projekty k dokonalosti

Zveřejněno Paper Garden 27/05/2021 ? Komentářů SCRAP-ENCYKLOPEDIE,
SCRAPENCYKLOPEDIE: 17. díl: Čím vytunit projekty k dokonalosti

Pamatujete si ještě, jak jste se ke scrapbookingu dostali? Na svůj první nákup věciček na tvoření? Já ano. Byl to napoprvé e-shop a víte z čeho jsem byla unešená nejvíc? Z těch všemožných ozdobiček. A o těch to dnes bude. Čím vším si můžeme naše projekty tzv. vytunit? Asi tušíte, že je toho spoustu a určitě taky víte, že čím déle tvoříte, tím víc vás napadá občas použít i na první pohled nepoužitelné. Ne nadarmo scrapbooking vznikl jako tvoření ze zbytků. Věřím ale, že i minimalista si v našem dnešním článku najde to své. Podíváme se na ty nejzákladnější a třeba si mezi nimi všemi vzpomenete i na tajné zapadlé zásoby ve své pracovně, které standardně nepoužíváte


 

KYTIČKY

 

Asi je jasné, že my musíme začít kytičkami. O kytičkách jsem napsala celý 9. díl naší Scrapencyklopedie, který najdete zde. Na něj tak určitě nezapomeňte, pokud se budete chtít ponořit do světa kytiček. Stejně tak Vás bude zajímat určitě i 14. díl, který psala Lucia a je o výrobě papírových kytiček. To pro ty z Vás, které si rády vše vyrobí od základu. 

CHIPBOARDY

 

Jestli je něco, co umí zatočit s mou peněženkou, tedy hned po papírech, jsou to chipboardy. No řekněte, jde u kolekce nekoupit chipboardy, které pasují přímo k ní? Nejde. Takže ty jsou jasné. A pak máme neskutečnou škálu chipboardů snad na všechna témata. 

 

Chipboardy mohou být i papírové a samolepící. Často v podobě rámečků apod. Ty papírové, stejně jako ty dřevěné můžete navíc dotvořit. Tupováním inkoustem, potřením tenkou vrstvou lepidla a zasypáním třpytkami, strukturovací pastou apod.

 

A třešinkou chipboardů jsou 3D motivy. Ty jsou ideální pro dozdobení exploding boxů a jiných větších projektů. Prozkoumejte je.

VÝSEKY 

 

Některé z nás se bez big shotu a šablon zcela obejdou, některé si bez nich nedokáží tvoření představit. Když jsem začala tvořit, nakupovala jsem šablonky všech možných vzorů. jak to dopadlo? Nakonec je nepoužívám tolik. Jaké se u mě uchytily nejvíc? V zásadě si šablony můžeme rozdělit na dvě skupiny.

 

Šablonky s motivem

Najdete jich spoustu. Kytičky, autíčka, dětské motivy, vánoční motivy, zvířátka, zahradničení, šití, mořské, pro naše chlapy... Mohla bych pokračovat dlouho. Nevýhodou za mě je, že jich pak máte spousty, ani si kolikrát nepamatujete jaké, a mně osobně při častějším používaní na mých projektech už ne tak moc baví. Proto mám spíše sekci vánočních (bez těch by to nešlo :) ), těch dětských na doplnění dětských projektů, nějaký ten velikonoční motiv, ale přiznávám, že zbylá škála spíše leží ladem.

 

Šablonky základních tvarů

Kruhy, obdélníky, čtverce, šestiúhelníky, s jednoduchým lemem nebo s lemem ozdobným. Standardem u těchto šablon je to, že jich v balení máte několik kusů, každý v různé velikosti. Nabízí Vám tak mnoho možností k ucelenému většímu projektu a mě třeba hodně baví to, používat ten největší rozměr na základy minialb. Menší velikosti pak samozřejmě celý projekt skvěle doplní. Líbí se mi také i to, že menší rozměry lze použít na fotky do minialba, fotky tedy vůbec nemusí být jen obdélníkové či čtvercové a originál máte na světě.

PAPÍROVÉ VÝSEKY

 

Mimo výseky z big shotu si můžete pořídit i výseky, které jsou silnější, často k příslušným kolekcím. Z kartonu a samolepící, případně jen na tvrdším papíře, abyste nemuseli stříhat obrázky z kolekce nebo jich měli k dispozici mnohem víc. S těmito já pracuji moc ráda. Jsem detailista, ne že bych si tvoření chtěla usnadňovat, ale mám ráda, když věci dokonale ladí a výseky, které patří ke kolekci, jsou prostě ideál.

 

ENAMELKY, KAMÍNKY, PERLIČKY, SAMOLEPKY

 

Samolepící, tekuté, třpytivé, ty co si doma sami upečeme... Prostor pro rychlou akci, i tu tvořivou od základu. 

Podobně jako u enamelek jsou i kamínky rychlý způsob jak dodat poslední tečku svému projektu. Samolepky třpytivých proužků či krajek. Schválně, kolik jich máte?

BUTTONKY, SHAKERY

 

Hotové ozdoby, které mohou být centrálním bodem vašeho projektu nebo jen doplňkem. Shakery si můžete koupit hotové a jen je naplnit a nalepit, nebo si ten dle svých představ vyrobit. Je to doslova wow efekt na každém projektu, nikdo ho nepřehlédne.

Buttonky často ladí ke konkrétní kolekci. Mně se líbí nejvíce ve společnosti kytiček a mašličky, lze je ale použít také jako přikrytí magnetku, který otevírá další část vašeho projektu. Zkoušeli jste?

STUHY, KRAJKY, PROVÁZKY

 

Moje oblíbená část. Skoro na žádném mém projektu nějaká ta stužka, krajka nebo mašlička nechybí. Jsem romantická duše a krajka je za mě něco, co projektu dodá něžnost. Zkoušeli jste už použít nějakou vlastní? Sama se na to chystám. Paličkované by mi bylo asi malinko líto, ale co zkusit háčkování? Stačí malý kousek a můžete najít něco, co na vašich projektech zatím nebylo.  

SVORKY, SPONKY, HŘEBÍČKY, KLIPY, PRŮCHODKY

 

Také moji oblíbenci. Spojí více vrstev, které chci, aby hezky vynikly. Průchodky jsou ideální na visačky, ve spojení se stužkou je to rozhodně drobnost, která projekt vytuní. Sponky všeho druhu, i ty kancelářské v různých barvách a tvarech váš projekt dozdobí také originálně.

SÁDROVÉ OZDOBY, OZDOBY Z POLYMERU

 

Sádrové ozdoby si můžete koupit už hotové, někdy přilepené například na kolíčku nebo si je můžete i vyrobit. Existuje na ně speciální sádra na tvoření a namíchat ji není nic složitého, stejně dobře Vám ale poslouží i klasická sádra, pokud nějaký zbyteček doma máte. Šablonek se dá pořídit velká spousta, je ale potřeba myslet na to, že k našemu tvoření jsou spíše vhodné ty drobné. Musíme totiž myslet na jejich váhu, která by mohla jednak našemu projektu uškodit a jednak by se nám nemuselo podařit příliš těžký nebo velký kousek na projekt bezpečně upevnit. 

 

Polymerové ozdoby jsou již hotové a připravené na scrapbookingové tvoření. Často jsou ve vintage stylu, velmi dobře se tak doplňují i s mixed media stylem. Mají velmi propracované detaily a já mám nejradši ty ve tvaru drobných kytiček. 

SPREJE, PASTY, PIGMENTY

 

Stejně jako u sádry se tady dostáváme už k trochu více mokrému tvoření. Přiznám se, že tím, že nemám na tvoření tolik času, kolik bych ráda, pustit se do projektu, který je z těch "mokrých" je u mně méně časté. Je totiž časově náročnější a kolikrát se mi nedaří držet ten dostatečný čas na schnutí. Pokud jste na tom jinak, rozhodně na spreje nezapomínejte

 

Strukturovací pasty chtějí také svůj čas, ale ať už jen "máznuté" špachtlí nebo tvarované šablonou, dokáží z vašeho projektu udělat zase něco úplně nového. S jejich pomocí dosáhnete i 3D efektu, připomínají mi tvoření se sněhem z bílku. Občas i ty skleničky vypadají tak, že schovávají nějakou našlehanou pěnu, takže pozor před dětmi :)

TŘPYTKY, FLITRY

 

Třpytky můžete použít na sucho i na mokro. V mokré cestě jimi můžete zasypat jakýkoliv mokrý materiál, přimíchat je do pasty apod. Posypte tekutou enamelku, strukturovací pastu, lesklé lepidlo apod. Při práci s třpytkami je sice budete mít tak či tak všude, ale pokud jste spíše na suchou cestu, použijte je do chrastítka. Chrastítko nemusí jen chrastit a třeba na vánočních projektech z nich můžete udělat krásný sníh. Třpytky najdete v mnoha barvách i velikostech, mají tak velkou škálu použití.

 

Flitry už Vám v chrastítku nějaký ten zvuk vyloudí. Samozřejmě je i dobře můžete s flitry namixovat, fantazii se meze v tvoření nikdy nekladou. Stejně dobře můžete flitry i samostatně lepit, ty s dírkou navlékat na provázek a vytvořit z nich šňůru nebo dokonce závěs. Díky svým tvarům (kulaté, hvězdičky, srdíčka, vločky apod.) si s nimi lze vyhrát na mnoho způsobů, ty pastelové se Vám krásně budou hodit na baby projekty. 

KOVOVÉ OZDOBY

 

Většinou jde o ozdoby na poutku, najdeme však mezi nimi i kovové rohy, cvočky nebo kovové korálky. Barvu mají stříbrnou, zlatou nebo platinovou. Já jsem si oblíbila jejich použití na stužce či provázku, který následně navážu např. na knihařský kroužek alba.

OSTATNÍ OZDOBY

 

Kolíčky, korálky, rolničky, střapce, knoflíky, rozetky, diamanty, sušené plody z přírody... A je toho spousty, co jsem nevyjmenovala. Přijde Vám toho málo? Určitě ne, naopak vidíte, že svět tvoření je, hlavně pro nás holky, svět plný drobností, hezkých maličkostí a rozkošností

Takže co poradit v tom, po čem sáhnout? Zkoušejte, je to svět fantazie. Ten váš. Co baví jednu z nás, pro druhou není. Tahle "tunidla" nenajdete jen ve scrap shopech, ale i v klasických papírnictvích, hračkářstvích, dokonce i v obchodech s oblečením, s nábytkem i těch, kde si vyberete zahradní náčiní nebo podlahu do koupelny. Určitě víte, o jakých obchodech mluvím. Ty všechny mají minimálně stojan se samolepkami, dozdobovacími drobnostmi nebo stuhami a dekoracemi. Zkoumejte je. Jak vidíte, je jich hodně a každé z nich by se dal věnovat celý článek. Na spoustu z nich narazíte právě v naší scrapencyklopedii, kterou nezapomeňte pořádně prohledat. 

A teď myslím, že každá z nás chce rychle ke svému pracovnímu stolu :) Snad jsem Vás inspirovala.