Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používáme na našich stránkách soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies | Pravidla ochrany osobních údajů

SCRAPENCYKLOPEDIE: 8. DÍL- Mixed Media 1.část

Zveřejněno Michaela Wanke 05/12/2019 ? Komentářů SCRAP-ENCYKLOPEDIE,
SCRAPENCYKLOPEDIE: 8. DÍL- Mixed Media 1.část

Co jsou ta bájná mixed media? A proč by se jich nikdo neměl bát? Odpovědi na tyto i další otázky se vám pokusím dnes předat v tomto článku :) Pojďte se se mnou ponořit do hlubin tajemství techniky mixed media. Řekneme si základní informace, představíme základní i netradiční pomůcky. V druhém lednovém článku vám poté ukážu podrobnější postup (kdy, co a jak použít při tvorbě) a také vám představím některé české i zahraniční mixed media hvězdy, které mě v průběhu mojí tvorby inspirovaly.


 

 

MIXED MEDIA OBECNĚ

 

Někdo tomu říká patlání, ale já to moc nemám ráda. Pod pojmem patlání si představím děti, které patlají barvu po papíru, hlava nehlava. To ale není případ mixed medií. Já bych řekla, že mixed media je část scrapbooku, při které se nebojíte pracovat s barvami, pastami, texturami a rádi se u toho zašpiníte :) Jde tedy o použítí různých gelů, past, barev a technik na jednom projektu – mixování médií neboli mixed media.

 

KLASICKÉ POMŮCKY A MÉDIA

 

Pro začátek nepotřebujete ani moc pomůcek, ale my si v článku představíme ty nejzákladnější.

 

 

1. GESSO

 

Gesso je základ, který se hodí mít po ruce, když se chystáte tvořit mixed media projekt. Gesso může být čiré, bílé nebo černé a je to vlastně základní vrstva, která vám nachystá podklad pro další média (barvy, pasty, spreje). Podklad se stane odolnější a vy na něj můžete následně vrstvit pasty, gely, barvy. Může se použít na cokoliv – papír, karton, dřevo, plátno. Jediné na co si musíte dát pozor, že papír se může po nanesení trochu kroutit. Já si pomáhám horkovzdušnou pistolí a následně třeba scrap čtvrtku dám vyrovnat ještě pod pár těžkých papírů. 

 

Tip pro začátečníky, než si vytvoříte zásoby: Husté gesso se dá také použít místo strukturovací pasty.

 

2. PASTY

 

Pasty by mohly být kapitola sama pro sebe. Je dobré vědět, co od nich očekáváte. Mohou být strukturovací – po zaschnutí zůstanou v tom tvaru, v jakém jste je nanesly na podklad (například špachtlí uděláte mořské vlny). Další pasta se kterou se můžete setkat je třeba sněhová pasta – asi netřeba vysvětlovat, že vám udělá sněhový efekt( má v sobě drobné kamínky). Stejného efektu ale můžete dosáhnout smícháním strukturovací pasty a drobných kuliček (nebo třeba korálků), které se dají sehnat.

 

Dále existují třeba šablonové pasty, vhodné pro práci se šablonami. Pasty můžete objevit v různých barvách – my máme nově na eshopu nádherně barevné texturovací pasty od Moda scrap. Další takovou speciální pastou je 3D matte gel (může být i glossy, ale matte gel je po zaschnutí matný a není na projektu tolik vidět jako ten lesklý), který se dá použít na míchání s prášky a vytvoří vám pastu. Ale já ho úplně nejradši používám na lepení, protože udrží všechen materiál od krajky, papírů až po knoflíky a kovové ozdoby.

 

Tip od Milušky: Jako pasta se dají použít také husté akrylové barvy.

NADÝCHANÉ TEXTUROVACÍ PASTY V KRÁSNÝCH PASTELOVÝCH BARVÁCH MÁME I V PAPER GARDEN >>>

 

 

3. ŠABLONY

 

Šablony nám vytvářejí krásný efekt na projektu. Můžete je používat s texturovacími pastami, ale také přes ně stříkat sprejem, tupovat houbičkou namočenou v inkoustu nebo vzít tužku a vzor třeba obkreslovat.

VELKÉ MNOŽSTVÍ ŠABLON S PARÁDNÍMI VZORY NAJDETE TADY >>>

 

 

4. BARVY

 

Barvy jsou obsáhlá kapitola a je na každém z nás, pro které se rozhodneme. Někomu vyhovují spreje – už namíchané barvy v rozprašovači, které je jednoduché použít, ale na druhou stranu, není to úplně přesné a můžete mít barvu i tam, kde jste jí rozhodně nechtěli. Někdo se může rozhodnout pro práškové barvy, kterými si můžete namíchat vlastní spreje mícháním barev a vody nebo třeba projekt poprášit čirou vodou a práškovou barvu pak opatrně poprášit. Barva se krásně rozpustí a smíchá s vodou na projektu. A někomu se zalíbí tekuté barvy, které se nabírají štětcem a na projektu se můžou nebo nemusí míchat s vodou.

 

5. POMŮCKY

 

Určitě bych doporučovala kvalitní štětce a špachtle. Na začátku si ale také vystačíte třeba s kreditní kartou, kterou se dá roztírat gesso :) Hodí se také rozprašovač na vodu a horkovzdušná pistole.

 

 

6. NETRADIČNÍ POMOCNÍCI

 

Kromě klasických pomocníků, které jsem vám představila výše (a je jich mnohem víc, ale to bychom tu byli do Vánoc), se dají použít i věci, které najdete v domácnosti. Můžete barvit čajem, kávou, použít make-up i oční stíny. Fantazii se meze nekladou :) A kdo tvoří mixed media, ten ví, že se nic nevyhazuje! Visačky z oblečení, prázdné čajové pytlíčky, kousky lepenky, gáza, různé druhy látek a krajek, staré knoflíky, cokoliv kovového, rozbité kolíčky, staré knihy, notové zápisy... a tak dále :)

 

7. OZDOBY

 

V mixed media tvorbě se dá použít v podstatě všechno. Někdo rád používá staré obrázky a novinové výstřižky, někdo zdobí květinami, někdo si oblíbí kovové pomocníky. Skoro všichni ale používají v nějaké míře scrapbookové papíry – buď jako podklad nebo třeba doplňkově pod obrázky. Hojně se také využívají samolepky s nápisy, buttonky a různé další scrapbookové ozdoby.

TY PRAVÉ OZDOBY, CO VAŠEMU PROJEKTU DODAJÍ ŠMRC, HLEDEJTE ZDE >>>

 

 

CO VŠECHNO MŮŽE VZNIKNOUT

 

V podstatě všechno, co se ve scrapbooku tvoří se dá dělat mixed media technikou. Scrapbookové stránky, přáníčka, ATC kartičky, plátna, deníky a fotoalba i 3D projekty.

 

TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY

 

Nelze přesně říct, co byste si měli pořídit, pokud chcete vyzkoušet mixed media. Každému vyhovují jiné pasty, barvy, styl tvoření ale i jiné značky. Určitě je pro začátek dobré mít doma gesso a nějaké barvy – spreje, tekuté nebo práškové... klidně i vodovky. Já si třeba jako první kupovala pasty z Lidlu, než jsem se dopracovala k jiným značkám. A spoustu věcí máte taky doma – papíry, krajky, stuhy, knoflíky, ozdoby, kytičky. No a pokud vás to chytne za srdce, můžete postupně dokupovat, experimentovat a zjišťovat, s čím se vám dobře pracuje.

 

Pokud máte nějaké otázky k technice mixed media, napište nám je do komentáře a odpovědi na ně můžeme zařadit do dalšího článku. Tam se mimo jiné dozvíte, které zahraniční hvězdy mě inspirují, a společně si vytvoříme jeden mixed media projekt.

 

 

Podobné články
MEZINÁRODNÍ DEN SCRAPBOOKINGU... Vyhlášení vítězek

MEZINÁRODNÍ DEN SCRAPBOOKINGU... Vyhlášení vítězek

Paper Garden 09/05/2021
Jako každý rok na začátku května jsme spolu minulou sobotu oslavily mezinárodní dnes scrapbookingu. A když se v Paper Garden něco slaví, tak se obvykl...
Pokračovat ve čtení ...
MÍŠA... Letní pozdravy z prázdnin

MÍŠA... Letní pozdravy z prázdnin

Michaela Wanke 22/07/2019
Léto je v plném proudu, a nás přesně za týden čeká odlet na naší dovolenou snů. A já doufám, že i vy si léto pořádně užíváte. Já jsem se tentokrát pus...
Pokračovat ve čtení ...
HOST V PAPER GARDEN... Anička Křimská

HOST V PAPER GARDEN... Anička Křimská

Paper Garden 28/11/2017
Zdravím všechny čtenářky (a samozřejmě i případné čtenáře) blogu Paper Garden. Mé jméno je Anička a scrapbookingu se věnuji přibližně 2,5 roku. Když m...
Pokračovat ve čtení ...
MÍŠA... MM Layout

MÍŠA... MM Layout "Zrzka z pohádky"

Michaela Wanke 21/03/2018
Hrozně ráda používám krásné fotky zajímavých žen a dívek na svých layoutech. Ty stránky mají vždycky úplně jiné kouzlo. Tentokrát jsem si vybrala nádh...
Pokračovat ve čtení ...
MÍŠA... Mixedmedia layout Rodina je všechno

MÍŠA... Mixedmedia layout Rodina je všechno

Michaela Wanke 25/11/2021
Už zase nastal takový ten čas v roce, kdy je velmi brzy tma. A to jsou ty správné podmínky pro nás, scrapženy :) Protože když je tma, máme zapálené sv...
Pokračovat ve čtení ...